خانه » وبلاگ » همه چیز درباره کاشت مو که باید بدانید
کاشت مو

همه چیز درباره کاشت مو که باید بدانید

زمان مطالعه: 15 دقیقه

سلامتی و جوانی نعمتی‌ست که باید قدر آن را بیشتر بدانیم. هر فردی بعد از پا به سن گذاشتن دچار تحولاتی در بدن خود می‌شود. یکی از این تغییرات ریزش مو است که در برخی افراد کم و یا در بعضی دیگر زیاد است. حال برخی افراد از این تغییرات زیاد راضی نیستند و دچار افسردگی و کاهش اعتماد به نفس می‌شوند.

خوشبختانه با پیشرفت علم راه حل این مشکل هم پیدا شده است. کاشت مو راهی است که شما را دوباره جوان می‌کند. حال شاید بپرسید کاشت مو چیست؟ این مقاله قرار است کل سوالات شما درباره کاشت مو را جواب بدهد، پس با ما همراه باشید.

کاشت مو چیست؟

کاشت مو به معنای استخراج فولیکول های مو است. این فولیکول ها به نوعی ریشه مو محسوب می‌شوند از بانک مو و پیوند آنها به قسمت دیگری از بدن تامین می‌شوند. بانک موی هر فردی متفاوت است. برای مثال بانک فولیکول برخی از افراد را از پشت گوش و یا از پشت سر او تامین می‌کنند. خوب است بدانید که برای الگوی برداشت فولیکول مو در خانم ها و آقایان فرق دارد. در خانم ها به دلیل رشد سریع تر موها بیشتر از پشت سر آنها فولیکول مو برداشته می‌شود و در آقایان یا از پشت سر و یا از دیگر اعضای بدن آنها. البته همه این موارد بستگی به نوع جراحی کاشت موی فرد نیز دارد. نوع ریزش مو فرد و دلایل آن هم بسیار مهم است. باید قبل از کاشت مو آزمایش هایی برای تشخیص این عوامل انجام شود تا بهترین جراحی برای فرد صورت بگیرد. در ادامه برخی از دلایل ریزش مو را مشاهده خواهید کرد.

دلایل ریزش مو چیست؟

ریزش مو اتفاقی است که حتما دلیلی پشت آن است. برخی از این دلایل طبیعی و گاهی طبیعی نیستند و خود فرد باعث این اتفاق شده است. برخی از این دلایل را مشاهده خواهید کرد.

دلایل ریزش مو

 • استفاده نادرست از وسایل گرمایشی برای مو

برخی افراد بیش از حد معمول از سشوار و اتو مو و … استفاده می‌کنند و این کار واقعا اشتباه است. استفاده مداوم از این دستگاه ها ساقه مو را سوزانده و به ریشه مو آسیب می‌رساند. درنتیجه باعث ریزش مو شده و در بلند مدت فولیکول مو از بین خواهد رفت.

 • استفاده از مواد شوینده نامناسب

هر فردی شرایط مخصوص به خود را برای پوست سر و موی خود دارد. حال برخی افراد هر چه جلوی دستشان میاید را به موهایشان می‌زنند و برایشان مهم نیست که شوینده مخصوص و با کیفیت برای موهایشان استفاده کنند. به همین دلیل کم کم موها شروع به ریزش کده و باعث کچلی می‌شود.

 • استفاده از رنگ های شیمیایی

یکی دیگر از عواملی که در ریزش مو بسیار سهیم بوده استفاده مداوم از رنگ موهای شیمیایی است. رنگ و دکلره جزو عوامل اصلی ریزش مو و افزایش سفیدی مو هستند. برخی افراد عادت دارند که مداوم از این مواد برای موهایشان استفاده کرده و به نوعی تنوع ایجاد کنند. اما غافل از آن که به مرور باعث می‌شوند که موهایشان ریزش پیدا کند.

 • ریزش موی ارثی

اینگونه ریزش ها ارثی منتقل می‌شود و فرد هیچ نقشی ندارد. برخی افراد به طور ژنتیکی دارای ریزش مو هستند و به مرور دچار کچلی و تاسی می‌شوند.

 • بیماری های و هورمونی

عواملی مانند بیماری های هورمونی مانند به هم ریختگی و عدم تعادل هورمون نیز می‌توانند در ریزش مو موثر باشند.

 • یائسگی

خانم ها در زمان یائسی دچای نوسانات شدید هورمونی می‌شوند که این عامل باعث ریزش مو شدید آنها خواهد شد.

مطالعه بیشتر: کاشت مو در زنان

 • کاهش وزن شدید

افرادی که در حال کم کردن وزن و رژیم های غذایی هستند اگر به درستی این کار را انجام ندهند حتما دچار ریزش مو خواهند شد. به همین دلیل باید به تغذیه و رژیمشان بسیار اهمیت بدهند و حتما با متخصص تغذیه در ارتباط باشند.

این ها برخی از عوامل ریزش مو هستند. استرس و اظطراب، کم خونی، زایمان، تیروئید، تخمدان پلی کیستیک، بیماری های پوستی، مصرف الکل و دخانیات، سن و … از عوامل موثر در ریزش مو بشمار می‌روند.

انواع روش های کاشت مو

کاشت مو از دهه های 1950 و 1960 به روش های مختلف انجام داده می‌شد. در آن زمان برای کاش مو از روش های ابتدایی استفاده می‌کردند. به این صورت که تکه های بزرگی از پوست پشت سر را برداشته و به نقاطی که نیاز به کاش مو داشت پیوند می‌زدند. این روش از نظر ظاهری غیر طبیعی بود و اصلا زیبایی نداشت. بعد ها تکنیک جدیدی آمد که از پلاگ های پوست سر، دایره هایی به قطر 2 تا 4 میلی متر مو برداشت می‌کردند و در ناحیه مورد نظر قرار می‌دادند. این روش از اولی بهتر بود ولی باز از نظر ظاهر غیر طبیعی بود. اما حالا دیگر از این روش ها استفاده نمی‌شود. در ادامه روش های نوین کاشت مو را با هم مقایسه خواهیم کرد.

روش های کاشت مو

1. روش مینی گرافت ها و میکرو گرافت ها

این متد در دهه های 1980 و 1990 میلادی ارائه شد و از همان زمان تحولی عظیم در جراحی کاشت مو صورت گرفت. در این روش پوست را به روش نواری از پشت سر برمی‌داشتند و بعد گراف های حاوی مو را به نقطه مورد نظر انتقال می‌دادند. این روش از قبلی ها که گراف های بزرگ از پوست برمی‌داشتند بهتر بود اما حالت طبیعی نداشت.

پیشنهاد مطالعه: کاشت مو به روش میکروگرافت

2. روش FUT

کاشت مو به روش های قبلی به دلیل طبیعی نبودن و شکل عروسکی زیاد مورد پسند نبود. به همین دلیل پزشکان در صدد این بودند که روشی را اختراع کنند که طبیعی ترین حالت ممکن را به سر بدهد. این روش مادر تمام روش های کاشت موی امروزی است و به عنوان اصلی ترین روش در سراسر دنیا انجام می‌شود.

در این روش قسمتی از پوست پوشت سر را برداشته و زخم را بخیه می‌زنند. از این پوست گراف های حاوی مو را استخراج کرده و پزشکان آنها را به نقاط مورد نظر پیوند می‌دادند. پیوند مو به این صورت است که با ابزاری به نام پانچ سر را سوراخ کرده و فولیکول مو را در پیوند می‌زنند. در جدول زیر اطلاعات این روش کاشت مو را مشاهده خواهید کرد.

مدت زمان درمانیک روز
مدت زمان استراحتیک هفته
تراکم کاشت4000 گرافت
نیاز به تراشیدن سرالزامی نیست
ایجاد زخم بر روی پوستبه صورت نواری در پشت سر
خونریزی و بخیهدارای خونریزی و نیاز به بخیه است
کیفیت گرافت هابالاترین کیفیت در گرافت ها
هزینهاز 10 تا 12 میلیون متغیر است

به منظور مطالعه بیشتر میتوانید مطلب “کاشت مو با روش FUT” را مطالعه کنید.

3. روش FIT

یکی از پر طرفدارترین روش های کاشت مو FIT است. در این روش از تهاجمی بودن عمل و درد و خونریزی خبری نیست. پس این روش برای افرادی که بخاطر ترس از کاشت مو به روش FUT از عمل پشیمان می‌شدند، مژده ای بزرگ است. این عمل تقریبا بی عارضه بوده و بین 80 تا 90 درصد گرافت ها سالم می‌مانند.

مزیت این جراحی نسبت به دیگر جراحی ها این است که در این روش به یکباره گرافت ها را از روی سر برنمی‌داند. بلکه آن را از دانه به دانه استخراج می‌کنند. به همین دلیل هم نیاز به بخیه زدن نیست. در این عمل ابتدا گرافت ها را به یکباره استخراج کرده و بعد سر را با پانچ سوراخ می‌کنند و بعد گرافت ها را پیوند می‌زنند.

مدت زمان درمانیک الی دو روز
مدت زمان استراحتیک هفته
تراکم کاشت1500 تا 2500 گرافت
نیاز به تراشیدن سرالزامی است
ایجاد زخم بر روی پوستندارد
خونریزی و بخیهندارد
کیفیت گرافت هاکمتر از FUT است
هزینهاز 10 تا 12 میلیون

کاربران گرامی کلینیک بیرانوند، اگر نیاز به مطالعه بیشتر در این زمینه دارید، مقاله “کاشت مو به روش FIT” را مطالعه کنید.

4. روش SUT

افزایش سرعت و تراکم در کاشت مو باعث شد تا این متد اختراع شود. در این روش از ربات برای استخراج فولیکول های مو استفاده می‌شود. به این صورت که پانچ ماشینی پوست را سوراخ کرده گرافت ها را با دقت بالاتری استخراج می‌کند. سپس بقیه فرآیند جراحی به صورت دستی انجام می‌شود. در واقع این روش هم مانند روش FIT است اما قسمتی از عمل اتوماتیک انجام می‌شود.

مدت زمان درمانیک روز
مدت زمان استراحتیک هفته
تراکم کاشت3000 گرافت
نیاز به تراشیدن سرالزامی است
ایجاد زخم بر روی پوستندارد
خونریزی و بخیهندارد
کیفیت گرافت هابالاتر از FIT است
هزینهاز 12 تا 15 میلیون

پیشنهاد مطالعه بیشتر: روش SUT در کاشت مو

5. روش Micro FIT

در این روش برای برداشت فولیکول های مو از دستگاه ایمپلنتر مینیاتوری استفاده می‌شود. این دستگاه می‌تواند به طور چرخشی و با اندازه دلخواه پانچ هایی به قطر 0.6 و 0.9 بزند و فولیکول ها را برداشت کند. با این روش می‌توان واحد های کوچک تری از گرافت ها را برداشت کرد و کاشت مو به طبیعی ترین شکل انجام شود.

مدت زمان درمانیک الی دو روز
مدت زمان استراحتیک هفته
تراکم کاشتحدودا 2500 گرافت
نیاز به تراشیدن سرالزامی نیست
ایجاد زخم بر روی پوستندارد
خونریزی و بخیهندارد
کیفیت گرافت هابالاتر از FIT و SUT است
هزینهاز 12 تا 15 میلیون

برای مطالعه بیشتر میتوانید مطلب “کاشت مو با روش میکروفیت” را بخوانید.

6. کاشت مو با روش DHI

کاشت موی مستقیم (DHI) یک تکنیک مدرن کاشت مو است که شامل استخراج فولیکول‌های مو از ناحیه اهداکننده و کاشت مستقیم آنها در ناحیه گیرنده با استفاده از یک ابزار تخصصی به نام قلم چوی است. این روش کم تهاجمی چندین مزیت نسبت به روش‌های سنتی کاشت مو دارد، از جمله زمان بهبودی سریع‌تر، کاهش زخم‌ها و میزان بقای موی بالاتر.

برای مطالعه بیشتر میتوانید مطلب “کاشت مو با روش DHI” را بخوانید.

اطلاعاتتوضیح کوتاه
مدت درمانبه طور معمول چند ساعت
دوره استراحتبیماران می‌توانند در یک یا دو روز بعد از عمل به زندگی معمول خود بازگردند.
تراکمتراکم بالا
نیاز به اصلاح سرممکن است ناحیه اهدا کننده اصلاح شود.
زخم‌های پوستی

خطر کمتری نسبت به روش‌های سنتی دارد.

خونریزی کم‌ترین خونریزی 
هزینههزینه بیشتری نسبت به روش‌های سنتی دارد، اما ارزش هزینه را دارد.

7. سایر روش های کاشت مو

 • روش ترکیبی

در روش ترکیبی هم زمان از روش های FUT و FIT استفاده می‌شود و مزیت آن کاشت با تراکم در یک جلسه است.

 • روش BHT

در این روش از موهای بدن برای کاشت مو استفاده می‌شود. همچنین در این روش می‌توان از همه متد های جراحی استفاده کرد.

به منظور مطالعه بیشتر در این زمینه میتوانید مطلب “کاشت موی بدن یا BHT” را مطالعه کنید.

 • روش U-FIT

این روش همان روش Micro FIT است اما بدون نیاز به تراشیدن سر. البته استفاده از این روش برای همه افراد امکان پذیر نیست. به همین خاطر توصیه می‌شود ابتدا با پزشک جراح خود مشورت کنید.

 • روش HRT

در این روش به جای فولیکول های طبیعی مو از فیبر های مصنوعی استفاده می‌شود. این فیبر ها جنس و رنگ کاملا مشابه به موهای طبیعی دارند اما رشد نخواهند کرد و همیشه یک اندازه هستند.

چنانچه قصد مطالعه بیشتر در این زمینه دارید میتوانید مطلب “کاشت مو به روش HRT” را مطالعه کنید.

مزایا و معایب هر کدام از روش های کاشت مو چیست؟

در جدول زیر میتوانید هریک از روش های کاشت مو را با یکدیگر مقایسه نمایید:

روشمزایامعایب
FUT
 1. کیفیت بالا گرافت ها
 2. هزینه مناسب
 3. قابلیت استفاده از تراکم بالا
 4. بدون نیاز به تراشیدن سر
 1. تهاجمی بودن
 2. همراه با خونریزی
 3. استفاده از بخیه
 4. عوارض جانبی بیشتر
FIT
 1. عوارض جانبی کمتر
 2. دوره درمان کوتاه
 3. خطرات کمتر از روش FUT
 4. مدت استراحت کم تر
 1. کیفیت پایین تر گرافت ها
 2. سرعت کم تر
 3. تراکم پایین تر
 4. نیاز به تراشیدن سر
SUT
 1. کیفیت بالای گرافت ها نسبت به FIT
 2. سرعت بالا
 3. تراکم بالا
 4. کم خطر و کم عارضه
 1. کیفیت پایین تر گرافت ها نسبت به FUT
 2. هزینه بالا
Micro FIT
 1. کیفیت بالای گرافت ها
 2. غیر تهاجمی
 3. بدون نیاز به تراشیدن مو
 4. تراکم بالا
 1. کیفیت پایین تر گرافت ها نسبت به FUT
 2. هزینه بالا

هزینه کاشت مو چقدر است؟

هزینه کاشت مو

عمل کاشت مو یک عمل زیبایی است که نسبتا قیمت بالایی دارد و بیمه هزینه آن را پرداخت نمی‌کند. خوب است بدانید که هزینه عمل به چندین عامل بستگی دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 • میزان ریزش مو و کچی سر
 • روش انجام جراحی کاشت مو
 • تعداد گرافت های کاشته شده
 • تجهیزات پزشکی و تبحر تیم پزشکی

با توجه به این عوامل قیمت هایی را در جدول زیر مشاهده خواهید کرد که البته متغیر خواهد بود.

روش کاشت مو قیمت (به تومان)
کاشت مو به روش FUEاز 10 الی 12 میلیون به بالا
کاشت مو به روش SFUE و SFUEplusاز 20 الی 30 میلیون به بالا
کاشت مو به روش MICRO FITاز 12 الی 15 میلیون به بالا
کاشت مو به روش میکروگرافتاز 12 الی 15 میلیون به بالا
کاشت مو به روش ترکیبی و سوپرترکیبیاز 10 الی 13 میلیون به بالا
کاشت مو به روش SUTاز 10 الی 13 میلیون به بالا
کاشت مو به روش DHIاز 15 الی 20 میلیون به بالا
کاشت مو به روش Sapphire FUEاز 50 الی 60 میلیون به بالا
کاشت مو به روش ARTASاز 300 الی 350 میلیون به بالا

برای آگاهی از عوامل تاثیر گذار در هزینه کاشت مو میتوانید مقاله “هزینه کاشت مو” را مطالعه کنید.

عوارض کاشت مو چیست؟

کاشت مو یک جراحی است و ممکن است مانند دیگر جراحی ها دارای عوارض باشد. بروز این عوارض حتما تفاق نمی‌افتد اما دانستن این عوارض برای افرادی که می‌خواهند کاشت مو انجام بدهند خالی از لطف نیست.

عوارض کاشت مو

 • درد

در کاشت مو به روش FUT (پیوند واحد فولیکولی) به دلیل برداشت نواری پوست، درد زیاد خواهد بود. همچنین در این روش احتمال آسیب به اعصاب محیطی نیز وجود دارد.

 • تورم

توم یکی از شایع ترین عوارض کاشت مو است. اما ممکن است چند روز بعد از جراحی خودش را نشان بدهد.

 • خونریزی

پوست دارای عروق خونی است هر کجای بدن که باید. در عمل کاشت مو پوست سر را سوراخ کرده و یا از پشت سر یک قیمت از آن را برمی‌داند. به همین دلیل در برخی از جراحی های کاشت مو احتمال خونریزی زیاد است.

 • عدم تقارن

در برخی از موارد انجام ندادن طراحی دقیق و علامت گذاری باعث می‌شود که عدم تقارن در کاشت مو ایجاد شود.

 • فولیکولیت

به التهاب فولیکول و عفونت آن فولیکولیت گفته می‌شود. بعد از عمل حتما باید مراقب باشید تا زخم شما عفونت نکند.

 • ماندن جای زخم

در برخی از جراحی ها به دلیل برداشتن کمی از پوست سر، جای زخم می‌ماند و قابل مشاهده است.

 • ریزش مو

در برخی از موارد در ناحیه ای که عمل کاشت مو انجام شده است شاهد ریزش مو خواهیم بود و به آن اصطلاحا شوک افلوویوم گفته می‌شود.

 • خارش

معمولا بعد از جراحی در ناحیه کاشت مو خارش ایجاد می‌شود.

 • ایجاد عفونت

عفونت پوست بسیار شایع است و از عدم رعایت بهداشت در اتاق عمل و فرایند عمل ایجاد می‌شود.

 • سنگفرشی شدن

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که فولیکول های مو در سوراخ خیلی کوچک و در عمق نامناسب باشند.

همچنین میتوانید مطلب “کاشت مو چه عوارضی دارد؟” را مطالعه کنید.

عوارض هر کدام از جراحی های کاشت مو

این ها برخی از عوارض شایع این جراحی هستند. حال می‌خواهیم به عوارض هر کدام از روش های جراحی کاشت مو بپردازیم. با ما همراه باشید.

روش FUTروش FUEروش FITروش SUT
خون‌ریزیتهی‌شدن محل اهدا (ظاهر پروانه خورده)ورمتورم
فولیکولیتهیپرپیگمانتاسیون (جای زخم با نقطه)کبودیبی حسی
عفونتافلوویوم حادخارشرشد نابرابر موها
شکستگی یا نکروز زخمپیوندهای مدفوندرد 
بی‌حسیاسکار کلوئید و هیپرتروفیکاحتمال خونریزی 
درد مداومکیست اپیتلیالبی‌حس شدن پوست 
درد بعد از عملنکروزشک از دست دادن مو 
اکستروژن بخیهبرداشت بیش‌از‌حد  
اسکار کلوئید و هیپرتروفیکبی‌حسی و درد مداوم  
افلوویوم مو اهداکنندهبرداشت پیوند در خارج از منطقه امن  
سکسکه   
فیستول شریانی وریدی   

حال با دیدن این جدول و با مشاوره از پزشک معالجتان روش درست کاشت مو را برای خودتان انتخاب کنید.

کاشت مو برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگر قصد جراحی کاشت مو را دارید اولین کاری که باید انجام دهید مشاوره است. شاید شما از آن دسته افرادی هستید که نمی‌توانید کاشت مو انجام دهید.

چه افردای نمیتوانند کاشت مو انجام دهند؟

دلایلی که شما را از جراحی منع می‌کند عبارتند از:

 • اگر از داروهای خاص استفاده می‌کنید.
 • اگر دچار بیماری های مزمن مانند دیابت، تیروئید، ایدز، هموفیلی و … هستید.
 • اگر از مشکلات تغذیه و فقر مواد لازم برای رشد مو رنج می‌برید.
 • اگر به بیماری های عصبی و وسواسی مانند تریکوتیلومانیا مبتلا هستید.
 • بانک موی مناسب ندارید.
 • پوست سر شما پذیرای فولیکول مو نیست.

این موارد ادامه دارند و کم نیستند، به همین علت برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کرده و آزمایش های مربوط به جراحی را انجام دهید.

همچنین میتوانید مقاله “افراد نامناسب برای کاشت مو” را بخوانید.

آیا کاشت مو درد دارد؟

یکی از سؤالات رایجی که زیباجویان عزیز از ما می‌پرسند این سوال است که آیا کاشت مو درد دارد؟ بسیاری از متخصصان در این زمینه می‌گویند که کاشت مو هیچگونه دردی ندارد و تنها کمی با التهاب همراه است. اما ما به عنوان یک متخصص به شما خواهیم گفت که درد کاشت مو به دلایل مختلفی مانند تحریک و تغییرات زیاد در پوست، واکنش به دارو‌های درمانی همراه با التهاب همراه است. همچنین شدت درد بستگی به روش‌های کاشت مو، تعداد سری‌های انجام شده، میزان موی کاشته شده و نحوه مراقبت پس از عمل دارد. اما به طور کلی کاشت مو بین عمل‌های زیبایی کمترین درد را دارد.

آیا کاشت مو درد دارد؟

مراجعه کننده در بخشی از سر خود به دارو‌های بی‌حسی مانند لیدوکائین نیاز دارد که برای بیمار‌ها باعث می‌شود که کاملاً عمل کاشت مو بدون درد قابل تحمل باشد. اگر شما نگران درد‌های قبل از کاشت مو هستید باید به شما بگوییم که نگرانی شما تا حدی قابل درک است. اما شما می‌توانید برای بعد از کاشت مو خود از روش‌های مختلفی برای کاهش درد استفاده کنید. با این حال بهتر است برای کاهش درد مو از پزشک خود مشورت‌های کافی را دریافت کنید و در مورد تمام جزئیات مربوط به درد کاشت مو مطلع شوید و در آخر برای جلوگیری از درد کاشت مو به روش‌های توصیه شده دکتر عمل کنید.

به منظور مطالعه بیشتر در این زمینه میتوانید مقاله کامل تر “درد پس از کاشت مو” را مطالعه کنید.

سن مناسب برای کاشت مو

باتوجه به تحقیقات، سن مناسب برای کاشت مو حدوداً بین ۱۷ تا ۶۵ سال است. در این رده سنی، احتمال موفقیت کاشت مو بیشتر و احتمال عوارض آن کمتر باشد. با این حال، برای هر فرد باید موردی تخصصی ویژه با توجه به وضعیت پوست و سر، سلامتی کلی و علل آلوپسیاس آن بررسی شود. بنابراین بهتر است قبل از شروع به کاشت مو، همیشه با پزشک خود در ارتباط باشید و به نظرات و توصیه‌های او اعتماد کنید.
سن کاشت مو در دختران و پسران بستگی به عواملی دارد که باید با پزشک خود صحبت کنید مشاورین ما در……. به شما کمک خواهند کرد که در سن مناسب خود اقدام به کاشت مو موفق کنید. اما به طور کلی افراد با هر سنی می‌توانند عمل کاشت مو خود را زیر نظر دکتر متخصص انجام دهد. اما اینکه ریزش مو متوقف شده است یا خیر، تعیین‌کننده اصلی در تعیین سن در طول فرآیند پیوند است. ریزش مو با الگوی مردانه یک بیماری دائمی است و پس از ۳۵ سالگی میزان ریزش کاهش می‌یابد.

اگر نیاز به مطالعه بیشتر دارید، میتوانید مطلب “سن مناسب کاشت مو” را بخوانید.

نکات مهم قبل از جراحی کاشت مو

نکات مهم کاشت مو

قبل از عمل کاشت مو باید به نکاتی مانند مشاوره پزشک، سابقه پزشکی فرد توجه کرد اما برخی موارد هستند که زیباجویان از آن غفلت می‌کنند که در ادامه سعی کریم به آن‌ها بپردازیم:

 1. مشاوره با پزشک: قبل از اقدام به کاشت مو باید با پزشک مشورت کرد تا از نظر و توصیه‌های او استفاده کنید.
 2. مشخص کردن نوع عمل کاشت: باید نوع کاشت خود را مانند fue یا fut انتخاب کنید همچنین باید عمل تک مرحله‌ای یا چند مرحله‌ای مشخص کنید
 3. بررسی سلامت: قبل از کاشت مو حتماً باید از نظر سلامت جسمانی مورد بررسی قرار بگیرید و بررسی‌های پوستی و عروقی یا دیگر مشکلات برای شما لحاظ شود.
 4. مدیریت تغذیه: حتماً باید قبل از عمل از مکمل‌های تقویتی استفاده کنید تا زودتر بهبود پیدا کنید. بهترین غذا برای قبل از عمل کاشت مو خوردن عسل است.
 5. استراحت بعد از عمل: باید برای انجام کاشت مو فرصتی را برای استراحت چند روزه در نظر داشته باشید تا با انرژی بیشتر به کار خود برگردید.

از سوی دیگر، مراعات و رعایت توصیه‌های پزشک از بخش‌های مهم قبل عمل است که رعایت آن‌ها موفقیت بعد از عمل کاشت مو را افزایش می دهد. .

دستگاه‌های کاشت مو

دستگاه کاشت مو اغلب شامل دستگاه رباتیک آرتاس است. با این دستگاه انئاع روش‌های کاشت مو انجام می‌شود. با این دستگاه در روش FUT از پشت سر به صورت خطی مو را برداشته و به قسمت مورد نیاز اضافه می‌کنند و در روش FUEمو‌ها از پشت سر به صورت تیکه‌ای جدا می‌شوند و در زاویه‌های مختلف سر کاشته می‌شوند. اما امروزه این روش‌ها دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و روش‌هایی مانند روش کاشت مو sut کاربرد بالایی در کاشت مو دارد.

دستگاه های کاشت مو

کاشت مو به روش‌های مختلف با دستگاه رباتیک ARTAS در جدول زیر گردآوری شده است:

انواع کاشت مو با دستگاه آرتاس کاربرد
کاشت مو به روش FUEبه روش کلاسیک و همراه با جراحی است
کاشت مو به روش FUTتقریبا روش جدیدی و با کمترین جراحت همراه است
کاشت مو به روش SUTکاملا جدید است و تقریبا جراحتی ندارد.
کاشت مو به روش ترکیبیاول از روش FIT استفاده می‌کنیم و سپس برای تراکم از FUE
کاشت مو به روش BHT یا HRPدر این روش از موهای سایر بدن مانند موهای سینه برای کاشت مو استفاده می کنند.
میکرو FITدر این روش برای برداشت واحدهای فیلوکلی استفاده می کنند.
روش HRTدر این روش از الیاف مصنوعی استفاده می شود.
روش U-FITاین روش بدون جراحی است اما باید با تشخیص دکتر انجام شود.
روش میکروگرافت هادر این روش منسوخ شده، یک لایه از پوست را برداشت می کردند.

سؤالات متداول کاشت مو

برخی از مهمترین سوالاتی که کاربران مجموعه اس پی یار میپرسند به شرح زیر است:

برای جلوگیری از هر گونه مشکل، جراحی کاشت مو باید در بیمارستان و یا کلینیک با امکانات بالا انجام شود.

پزشک مو‌های شما را تجزیه و تحلیل می‌کند، الگوی ریزش شما را تعیین می‌کنند و ناحیه اهدا‌کننده شما را در طول مشاوره قبل از تشخیص اینکه شما کاندیدای خوبی نیستید، بررسی می‌کنند.

در صورت تمایل میتوانید مقاله “افراد مناسب برای کاشت مو” را بخوانید.

برای این روش، شکل ریزش تعیین‌کننده‌تر از سن است. اگر پوست با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشد، به این معنی است که تراکم مو در آن ناحیه به زیر ۵۰ درصد تراکم طبیعی رسیده است و کاشت مو عملی‌ترین درمان در این شرایط برای بیمار است.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه میتوانید مطلب “سن مناسب کاشت مو” را مطالعه کنید.

پوسته‌های قرمز پس از عمل در منطقه کاشت قابل مشاهده است. پوسته‌ها در عرض ۵ تا ۶ روز کاملاً میریزند. علاوه بر این، مو‌های پیوند شده با پوسته مو‌های خود را از دست می‌دهند. بنابراین بیمار بعد از ۷ تا ۱۵ روز ظاهر قبل از کاشت خود را به دست می‌آورد و ظاهرش بعد از یک ماه تغییر نمی‌کند.
رشد مو‌های جدید بعد از دو ماه شروع می‌شود. ماه سوم و چهارم زمانی است که بیمار بیشترین تغییر را دارد. گاهی اوقات ۷ تا ۸ ماه طول می‌کشد تا تمام مو‌ها در فصول بعدی رشد کنند. پس از کاشت مو، مصرف مواد مغذی و به ویژه سلامت روان فرد برای رشد مو بسیار مهم است.

این روش یک روش فوق‌العاده بدون خطر است که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. عوارض جانبی مرتبط با سلامتی هنوز در دوره پس از عمل مشاهده نشده است

بسته به اندازه ناحیه پیوند شده و اینکه آیا ریزش موی بیمار ادامه دارد یا خیر، کاشت مو ممکن است به درمان‌های مکرر نیاز داشته باشد. اگر نیاز به مطالعه بیشتر دارید میتوانید مقاله “آیا میتوان بیش از یک بار کاشت مو انجام داد؟” را بخوانید.

روش مورد استفاده در کاشت به طور کامل نتیجه را تعیین می‌کند. اندازه و جهت گرأفت‌های مورد استفاده در طول پیوند، نتیجه را تعیین می‌کند. هنگامی که گرأفت‌ها در اندازه و جهت مناسب برای رشد طبیعی مو قرار می‌گیرند که واحد فولیکولی نامیده می‌شود، کاشت مو نتیجه فوق‌العاده طبیعی می‌دهد.

جدیدترین تکنیک در این زمینه FUE (استخراج واحد فولیکولی) نام دارد که فرآیند برداشتن تک تک مو‌ها از ناحیه اهداکننده با میکروموتور و قرار دادن آن‌ها در ناحیه باز پس از باز کردن کانال با یک شکاف جانبی بدون علامت است.

کاشت مو در حال حاضر موفق‌ترین روش درمانی برای طاسی با الگوی مردانه یا زنانه است. حتی در حالی که تحقیقات در مورد شبیه‌سازی مو در حال حاضر در حال انجام است، هیچ نتیجه‌ای به دست نیامده است. اگر این کار مؤثر باشد، پس از برداشتن چند فولیکول مو از پوست سر و تکثیر در آزمایشگاه، می‌تواند به اندازه نیاز بیمار به ناحیه طاس مو پیوند بزند.

بسته به عوامل خاصی، مقدار واحد‌های فولیکولی که باید پیوند شوند از فردی به فرد دیگر متفاوت است. نوع ریزش مو در میان آن‌ها مهم‌ترین است. عوامل دیگری که میزان مو‌های مورد نیاز را تعیین می‌کند، رنگ مو، ضخامت و شکل مو و احتمال ادامه ریزش مو در آینده است.

بلافاصله پس از عمل، ممکن است درد، سوزن سوزن شدن، خارش و گزگز شدن در ناحیه کاشت داشته باشید. این شکایات بیش از یک روز طول نمی‌کشد و زمانی که با تجویز پزشک مسکن خفیف مصرف کنید از بین ‌می‌روند. اگر میخواهید اطلاعات جامع تری در این زمینه بدست آورید، مقاله “میزان درد کاشت مو” را بخوانید.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مطلب از کلینیک کاشت مو دکتر بیرانوند با جراحی کاشت مو و دانستنی ها لازم اشنا شدیم. دیدیم که کاشت مو با چه روش هایی انجام می‌شود و هر روش چه مزایا و معایبی دارد. در ادامه با عوارض کاشت مو آشنا شدیم و دیدیم که این عمل برای چه افرادی مناسب نیست. آگاهی داشتن نسب به این موارد پیش از عمل جراحی موجب می‌شود تا افراد و مراجعین عزیز با دید بهتری نسبت به انجام آن اقدام کنند.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و به منظور دریافت مشاوره با متخصصین مرکز، کافیست با شماره ۰۹۱۲۰۰۸۶۱۹۲ تماس حاصل فرمایید.

سایر منابع:

https://www.nhs.uk/conditions/cosmetic-procedures/cosmetic-surgery/hair-transplant/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
جستجو
مشاوره
پیمایش به بالا