خانه » وبلاگ » کاشت مو به روش FUT
روش FUT در کاشت مو

کاشت مو به روش FUT

زمان مطالعه: 6 دقیقه

کاشت مو به روش FUT یکی از قدیمی ترین و موثرترین روش ها در بین روش های کاشت مو در سال های اخیر است. با وجود معرفی روش های جدیدتر کاشت مو، این روش محبوب همچنان در بین متقاضیان و پزشکان کاشت مو بسیار محبوب است. در این مقاله کاشت مو به روش FUT را به صورت کاربردی و مفصل بررسی کرده ایم و در مورد مراحل، نتایج، مزایا، معایب، عوارض و هزینه های این روش صحبت کرده ایم. اگر قصد کاشت مو را دارید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

در صورتی که سوالی در رابطه با کاشت مو با این روش دارید و یا خدمات مرکز کاشت مو دکتر بیرانوند دارید، با ما تماس بگیرید: 09120086192

در ویدیو زیر میتوانید با انیمیشن کاشت مو با روش FUT آشنا شوید:

 

روش FUT برای کاشت مو

آیا می دانید FUT چیست؟ پیوند واحد فولیکولی (FUT) یک روش نواری برای کاشت مو است. این شامل برداشتن یک نوار خطی از مو از ناحیه اهداکننده پوست سر و کاشت آن در ناحیه گیرنده است.این تکنیک پیوند واحد فولیکولی است که پس از پیشرفت تاریخی تکنیک‌های کاشت مو، جایگزین روش پانچ گرافت و مینی‌گرافت شد. موها به صورت گروهی متشکل از یک، دو، سه و چهار رشته در بدن ما وجود دارند و رشد می کنند. این گروه های مو به طور طبیعی به عنوان “پیوند واحد فولیکولات (FUT)” نامیده می شوند.

این واحدها به طور نامنظم در پوست سر پراکنده شده اند. انتقال واحدهای فولیکولی در ناحیه اهداکننده به نواحی بدون مو برای کاشت مو، “پیوند واحد فولیکولی (FUT)” نامیده می شود.به طور کلی ریزش مو یک مشکل اصلی است که توسط عوامل مختلفی مانند ژنتیک، استرس، شرایط پزشکی مانند و… ایجاد می شود. اما به لطف راه حل هایی مانند کاشت مو FUT که اولین بار این روش در سال 2003 انجام شد، اکنون می توان ریزش مو را به طور موثر مدیریت کرد.

پیشنهاد مطالعه: همه چیز درباره کاشت مو

عوارض کاشت مو به روش FUT

FUT یک فرآیند جراحی است و  در FUT مقداری درد وجود دارد. در حالی که در بیشتر موارد، پزشک داروهای آرام بخش و بیهوشی تجویز می کند، اما موارد نادری وجود دارد که  پس از اتمام عمل نیز درد وجود داشته باشد . پزشک برای جلوگیری از این امر در دوره پس از عمل، چند مسکن برای شما تجویز می کند. گاهی اوقات بیماران ممکن است در موارد FUT احساس کشش داشته باشند که این مورد  یکی دیگر از عوارض جانبی است که بسیار رایج است و در اکثر افرادی که این فرآیند را انجام داده اند دیده می شود. با این حال، محل تورم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. بنابراین در حالی که برخی از افراد ممکن است روی پیشانی خود ورم داشته باشند، برای برخی دیگر ممکن است اطراف چشم آنها باشد. به طور معمول، تورم در عرض چند روز کاهش می یابد، اما اگر این ورم در چند روز اتفاق نیفتد، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

با این حال، اگر تحت عمل FUT قرار گرفته اید، مطمئناً یک اسکار خطی خواهید داشت، اما با رشد مناسب مو و یک مدل هوشمندانه تصمیم گیری شده، هیچ نگرانی در مورد آن نخواهید داشت.

مطالعه بیشتر: روش میکروگرافت برای کاشت مو

قبل و بعد کاشت مو با روش FUT

مزایا و معایب کاشت مو با FUT

کاشت مو به روش FUT در  کلینیک بیرانوند روشی رایج برای ترمیم مو است. اگرچه این روش کاشت مو سنتی است، اما مزایا و معایب خود را دارد که به شرح زیر است:

مزایا FUT

 • مراقبت از رشد موهای جدید طبیعی است.
 • ضربه به پوست سر حداقل است.
 • می تواند یک تناسب نزدیک برای پیوندهای FUT ایجاد کند.
 • برداشتن بافت ها در ناحیه گیرنده لازم نیست.
 • خاصیت ارتجاعی پوست سر را حفظ می کند.
 • بسیاری از فولیکول ها را می توان در یک جلسه پیوند زد.
 • مقرون به صرفه تر از روش های دیگر مانند کاشت مو FUE و DHI است.

معایب FUT

 • محل اهدای محدود به پوست سر.
 • احساس بی حسی در اطراف ناحیه اهدا کننده.
 • اسکار خطی در ناحیه اهدا کننده از جایی که نوار برداشته می شود، باقی می گذارد.
 • بهبودی کند است.
 • موهای کاشته شده پس از 2 تا 3 هفته که گذرا است می ریزند.

پیشنهاد مطالعه: آیا کاشت مو عوارض دارد؟

تفاوت بین کاشت مو FUT و FUE

FUE و FUT هر دو تکنیک های کاشت مو برای ترمیم مو هستند. در حالی که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند، هر دو تقریباً به یک اندازه محبوب هستند.در پیوند موی واحد فولیکولی یا کاشت مو FUT در کلینیک بیرانوند، یک نوار پوستی افقی از ناحیه اهداکننده برداشته می‌شود که نوار پوست حاوی فولیکول های مو است. سپس این فولیکول های موی سالم به صورت جداگانه از نوار برداشت می شوند. پس از اتمام برداشت، برش خطی بخیه  زده می شود. پس از برداشت فولیکول های مو یا پیوندهای کافی، جراح آنها را به نواحی گیرنده پوست سر پیوند می دهد. ناحیه بخیه شده با گذشت زمان به یک اسکار طولانی و خطی بهبود می یابد.

از طرفی در روش کاشت مو FUE یا Follicular Unit Excision، هر فولیکول مو به صورت جداگانه استخراج می شود. جراح از ابزار پانچ استفاده می‌کند که برش‌های کوچکی در ناحیه اهداکننده ایجاد می‌کند و فولیکول موی سالم را از بین می‌برد. هنگامی که به اندازه کافی فولیکول های موی سالم استخراج شد، او آنها را به ناحیه گیرنده پیوند می زند. این روش نسبتاً زمان بر است و به صبر و دقت زیادی نیاز دارد. علاوه بر این، بریدگی های ریز بخیه نمی شوند و با گذشت زمان به جای زخم های ریز نقطه مانند تبدیل می شوند.

بنابراین، می توان گفت که تفاوت اصلی بین هر دو روش کاشت مو در ماهیت استخراج فولیکول است.

میزان تراکم در روش FUT

تراکم طبیعی در پوست سر 70-100 واحد فولیکولی برای هر سانتی متر مربع است. بسته به تراکم موی بیمار، انجام 35-50 واحد فولیکولی پیوند برای هر سانتی متر مربع، تراکم موی کافی را فراهم می کند. در حالی که در برخی افراد تعداد واحدهای کمتری کافی است، پیوند متراکم‌تر در برخی افراد نیاز است. کاری که برای قرار دادن بیشترین واحد برای هر سانتی متر مربع باید انجام شود، روش باز کردن کانال است. متراکم ترین دهانه کانال با برش میکرو جانبی ارائه می شود. برای این کار،  شکاف در ضخامت 0.02 میلی متر بهترین نتیجه را ارائه می دهند. این تکنیکی است که فرصتی برای قرار دادن 40-90 واحد فولیکولی در هر سانتی متر مربع فراهم می کند.

کاشت مو FUT

کاشت مو FUT برای چه افرادی مناسب است؟

بیمارانی که به بیش از 2000 پیوند نیاز دارند و به دنبال پوشاندن بخش های بزرگتر از سر خود در یک جلسه هستند می توانند کاندید این روش باشند اما به طور کلی افراد مبتلا به آلوپسی آندروژنیک (که معمولاً طاسی با الگوی مردانه نامیده می شود) بهترین مناسب برای FUT هستند. در مردان، این وضعیت معمولاً در الگوی نوروود یا خط موی شکل M با ریزش مو در شقیقه ها ظاهر می شود. زنان مبتلا به این بیماری معمولا الگوی لودویگ را تجربه می کنند که باعث ریزش مو در امتداد قسمت مو یا نازک شدن در بالای سر می شود.

هزینه کاشت مو به روش FUT

می‌توانید انتظار داشته باشید که روش مدرن‌تر FUE در اکثر کلینیک‌های کاشت مو گران‌تر از روش قدیمی‌تر FUT باشد. قیمت نیز با توجه به میزان کار مورد نیاز تعیین خواهد شد. کاشت مو FUT سریعتر از FUE کامل می شود که پیچیده تر و وقت گیرتر است. از این رو قیمت پایین تر برای جراحی FUT وجود دارد. افرادی که به تعداد بیشتری پیوند نیاز دارند ممکن است متوجه شوند که FUT برای آنها بهتر است. معمولا هزینه کاشت مو به روش FUT بین 10 تا 12 میلیون متغیر است.

مطالعه بیشتر: کاشت مو چقدر هزینه دارد؟

سوالات متداول جراحی FUT

در زیر به برخی از سوالات متداول در مورد کاشت مو به روش FUT و پاسخ‌های آنها می‌پردازیم:

۱. چگونه روند عمل FUT انجام می‌شود؟

در روش FUT، یک بخشی از پوست و موهای منطقه اسکالپ پشت سر برداشت می‌شود. سپس گروه‌های کوچکی از موها به نام واحدهای فولیکولار (follicular units) به طور دقیق جدا می‌شوند. سپس این واحدهای فولیکولار به مناطق کمتر مویی روی سر، به صورت بخش به بخش، انتقال داده می‌شوند. پس از انتقال مو، پوست مجاور ترمیم می‌شود و زخم‌های جراحی بسته می‌شوند.

۲. چقدر طول می‌کشد تا موها در منطقه جدید رشد کنند؟

معمولاً پس از عمل FUT، موها در طی چند هفته اول ریشه زنی می‌کنند و سپس به طور طبیعی رشد می‌کنند. اما برای رسیدن به طول و جمعیت موهای طبیعی، ممکن است تا چند ماه طول بکشد.

۳. آیا عمل FUT دردناک است؟

بله، همانند هر عمل جراحی دیگری، عمل FUT نیاز به بیهوشی دارد و ممکن است درد و ناراحتی پس از عمل وجود داشته باشد. پزشکان معمولاً داروهای درد آرام‌بخش تجویز می‌کنند تا این عارضه را کاهش دهند.

۴. آیا نتیجه کاشت مو به روش FUT دائمی است؟

بله، نتیجه کاشت مو به روش FUT دائمی است. موهایی که به مناطق کمتر مویی انتقال داده می‌شوند، از گروه‌های مویی مقاوم در برابر آلوپسیا هستند و تمایل به ریزش ندارند.

۵. آیا بعد از عمل FUT نیاز به مراقبت خاصی است؟

بله، بعد از عمل FUT باید مراقبت خاصی را رعایت کنید. این شامل محدودیت در فعالیت‌های ورزشی، استفاده از شامپو‌ها و مواد شیمیایی، جلوگیری از تماس مستقیم با نور خورشید و استفاده از مواد حفظ رطوبت پوست است. پزشک شما را در مورد راهنمایی‌های دقیق پس از عمل مطلع خواهد کرد.

لطفاً توجه داشته باشید که دریافت مشاوره حرفه‌ای از یک پزشک متخصص در زمینه کاشت مو، به عنوان منبع اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر در مورد روش FUT و توجه به شرایط خاص شما، بسیار مهم است.

پیشنهاد مطالعه: انواع روش های کاشت مو

کاشت مو با FUT در کلینیک بیرانوند

کلینیک کاشت مو در تهران با مدیریت دکتر بیرانوند آماده هرگونه خدمات رسانی به شما عزیزان است. برای این منظور میتوانید هم اکنون و با استفاده از سیستم مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

شماره تلفن کلینیک کاشت مو

09120086192

 

منابع:

https://www.healthline.com/health/fut-hair-transplant

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
جستجو
مشاوره
پیمایش به بالا