خانه » وبلاگ » کاشت مو به روش میکروگرافت
روش میکروگرافت در کاشت مو

کاشت مو به روش میکروگرافت

زمان مطالعه: 8 دقیقه

امروزه کاشت مو به یک چالش جدی در بین مردم تبدیل شده است. تاثیر مو در زیبایی و جذابیت چهره را همه می دانند. اینجاست که ریزش مو چهره شاداب را تغییر می دهد. این تغییرات در نهایت بر روحیه و اعتماد به نفس فرد تأثیر می گذارد. کاشت مو به موهای سر محدود نمی شود. روش های مختلف کاشت برای نواحی ریش، سبیل و ابرو نیز نتایج مثبتی داشته است. به منظور آشنایی مخاطبان با روش های کاشت مو، به معرفی روش های مختلف کاشت و بهترین تکنیک کاشت موی طبیعی به نام کاشت مو میکروگرافت می پردازیم. معرفی روش های میکروگرافت نقطه عطفی واقعی برای جراحان و همچنین میلیون ها مرد و زنی بود که از ریزش مو رنج می برند. امروزه، کاشت مو به دو روش در میکروگرافت بسیار تکامل یافته است: پیوند واحد فولیکولی (FUT) و استخراج واحد فولیکولی (FUE).

همراهان گرامی کلینیک کاشت مو دکتر بیرانوند، چنانچه قصد دارید اطلاعات جامعی در ارتباط با خدمات این مرکز بدست آورید، با ما تماس بگیرید:

09120086192

 

روش میکروگرافت برای کاشت مو

ظهور جراحی میکروگرافت یک تغییر واقعی در زمینه ترمیم مو بود. با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژیکی و درک دقیق‌تر برداشت از بانک مو، جراحان مو شروع به استخراج چندین نوار نازک از ناحیه اهداکننده با دقت بیشتری نسبت به تکنیک‌های قدیمی کردند. این نوارهای نازک به میکروگرافت معروف شدند. از هر میکروگرافت، جراحان می‌توانستند موها را به خوشه‌هایی از 1 تا 4 واحد فولیکولی جدا کنند، بدون اینکه به هر واحد مو آسیبی وارد شود. در ادامه به عوارض، مزایا و معایب، هزینه و…. در این روش میپردازیم.

کاربران گرامی، در صورتی که قصد مطالعه بیشتر را دارید، مقاله جامع انواع روش‌های کاشت مو در ایران” را بخوانید.

عوارض روش میکروگرافت

واحدهای فولیکولی FUE از ناحیه اهداکننده بسیار وسیع‌تری نسبت به میکروگرافت سنتی برداشت می‌شوند. کیفیت گرافت نسبت به میکروگرافت سنتی پایین‌تر است نرخ بالای برش فولیکولی (گرافت‌های آسیب‌دیده) گرافت‌ها ضعیف‌تر هستند و در حین قرار دادن در معرض آسیب هستند، زیرا گرافت‌های استخراج‌شده اغلب پس از تشریح زیر میکروسکوپ فاقد محافظت در برابر درم و چربی هستند. درک کل واحد فولیکولی دشوارتر است و در نتیجه تراکم کمتری دارد.

عوارض کاشت مو به روش میکروگرافت

در هر جلسه پیوند، جای زخم جدیدی ایجاد می‌شود. به عنوان مثال، اگر اولین جلسه FUE برای 2000 پیوند باشد، 2000 زخم گرد ریز وجود خواهد داشت. با دومین جلسه 2000 پیوندی، در مجموع 4000 زخم وجود خواهد داشت.

تعداد پیوندها در یک جلسه محدود است. از آنجایی که فرآیند استخراج کندتر از برداشت نواری است، پیوندهایی که شامل تعداد زیادی گرافت است نیاز به چند روز کار دارند. با روش FUE، گرافت ها معمولا زمان بیشتری را در خارج از بدن می گذرانند که می تواند منجر به رشد کمتر از حد مطلوب شود.

مطالعه بیشتر: کاشت مو با روش FUT

مزایا و معایب کاشت مو با میکروگرافت

میکروگرافت مزایا و معایب خودر ا دارد که در ادامه گرد آوری شده است:

مزایا میکروگرافت

 • نیازی نیست ورزش‌های نسبتا سنگین خود را کنار بگذارید.
 • راحتی بیشتر نسبت به سایر روش‌ها در ناحیه اهدا کننده پس از استخراج مو
 • مفید برای بیمارانی که در معرض خطر جای زخم در ناحیه استخراج قرار دارند، بیماران جوان‌تر، بیماران بسیار عضلانی، بیماران با پوست سر بسیار سفت یا شل.
 • هنگامی که پوست سر برای برداشت نوار خطی خیلی سفت است، یک راه حل جایگزین ارائه می دهد.
 • امکان برداشت مو از نواحی غیر از ریش سر یا موهای بدن را فراهم می کند.

معایب میکروگرافت

 • واحدهای فولیکولی FUE از ناحیه اهداکننده بسیار وسیع‌تری نسبت به میکروگرافت سنتی برداشت می‌شوند.
 • کیفیت گرافت نسبت به میکروگرافت سنتی پایین‌تر است
 • نرخ بالای برش فولیکولی (گرافت‌های آسیب‌دیده) گرافت‌ها ضعیف‌تر هستند و در حین قرار دادن در معرض آسیب هستند، زیرا گرافت‌های استخراج‌شده اغلب پس از تشریح زیر میکروسکوپ فاقد محافظت در برابر درم و چربی هستند.
 • در هر جلسه پیوند، جای زخم جدید رخ می دهد. به عنوان مثال، اگر اولین جلسه FUE برای 2000 پیوند باشد، 2000 اسکار گرد ریز وجود خواهد داشت. با دومین جلسه 2000 پیوندی، در مجموع 4000 اسکار وجود خواهد داشت.
 • تعداد پیوندها در یک جلسه محدود است. از آنجایی که فرآیند استخراج کندتر از برداشت نواری است، پیوندهایی که شامل تعداد زیادی گرافت است نیاز به چند روز کار دارند. با روش FUE، گرافت ها معمولا زمان بیشتری را در خارج از بدن می گذرانند که می تواند منجر به رشد کمتر از حد مطلوب شود.
 • این روش به طور کلی گران تر از میکروگرافت سنتی است.

پیشنهاد می‌شود مطلب “خطرات و عوارض کاشت مو” را بخوانید.

میزان تراکم در روش Micrograft

افزایش تراکم یکی دیگر از مزایای این روش کاشت مو است. بسته به بانک موی بیمار، تراکم 2 برابری در میکروگرافت تک روشی و تراکم 4 برابری در میکروگرافت ترکیبی وجود دارد. به دلیل استفاده از میکروموتورهای ظریف و دقیق، میکرو ایمپلنت ها و تکنیک جراحی پلاستیک تریکوفیتیک اسکارلت، هیچ اثری از اسکار در ناحیه برداشت و کاشت مشاهده نمی شود. بیهوشی در این روش از کاشت مو بدون سوزن و با استفاده از دستگاه های مخصوص انجام می شود. نفوذ سوزن به زیر پوست باعث احساس درد و آسیب احتمالی فولیکول های مو می شود. رشد سریع مو و نتایج سریعتر نسبت به سایر روش های کاشت مو به دلیل استفاده از تکنیک سلول های بنیادی نیز یکی از مزایای کاشت مو به روش میکروگرافت است.

کاشت مو به روش میکروگرافت

میکرو گرافت برای چه افرادی مناسب است؟

کاشت موی میکروگرافت FUE مزایای زیادی دارد. زخم های کوچک ناشی از برداشت و پیوند به قدری کوچک هستند که حتی با تراشیدن بالای سر با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. این روش عملا بدون درد بوده و عوارض جانبی کمی دارد. علاوه بر این، این روش به ویژه برای افرادی که از آلوپسی رنج می برند مناسب است، زیرا نتیجه فوق العاده طبیعی است. دقت این روش به بازگرداندن حجم به نواحی پراکنده کمک می کند. علاوه بر این، به لطف آخرین تکنیک‌های موجود در بازار، نه تنها می‌توان موها را در مناطقی که نوارها برداشته‌اند رشد داد، بلکه تراکم مو را در یک جلسه به دست آورد. اما این موارد به همین جا ختم نمی شود:

 • افرادی که با مشکلات ریزش مو مواجه هستند: میکروگرافت برای افرادی که با مشکل ریزش مو و کمبود مو در بخش‌های خاصی از سر مواجه هستند، مناسب است. با استفاده از این روش، می‌توانند فضای خالی مو را با کاشت موهایی که به صورت یک به یک و بسیار دقیق انجام می‌شود، پر کنند.
 • افرادی که دنبال یک نتیجه طبیعی و ظاهر طبیعی هستند: میکروگرافت برای افرادی که نتیجه‌ای طبیعی و ظاهری طبیعی می‌خواهند، مناسب است. این روش به وسیله قرار دادن موهایی با اندازه، رنگ و جهت مشابه موهای اصلی فرد، ایجاد یک ظاهر طبیعی و هماهنگ باقی موها می‌کند.
 • افرادی که به دنبال روشی با بازدهی بالا هستند: میکروگرافت برای افرادی که به دنبال یک روش کاشت مو با بازدهی بالا هستند، مناسب است. با استفاده از این روش، می‌توانند تعداد زیادی مو را به صورت دقیق و با دقت بالا کاشته و نتیجه‌ای مطلوب را به دست آورند.
 • افرادی که تمایل دارند دوره بازیابی کوتاهی داشته باشند: میکروگرافت برای افرادی که تمایل دارند به سرعت به حالت طبیعی خود بازگردند، مناسب است. به طور کلی، دوره بازیابی پس از کاشت مو با استفاده از میکروگرافت کوتاهتر است و افراد می‌توانند

تفاوت مینی گرافت با میکروگرافت

در سال های اخیر روش هیجان انگیزی در کاشت مو معرفی شده است، به ویژه استفاده از تعداد زیادی میکروگرافت (شامل تنها یک یا دو تار مو) و مینی گرافت (شامل سه یا چهار مو) در یک مگاسشن کاشت مو. یک مگاسشن شامل قرار دادن بیش از 1000 گرافت در یک جلسه است. تراکم قابل مقایسه (موی انتهایی در سانتی‌متر مربع) در هر دو روش مشاهده شد، اما با جلسات کمتری با استفاده از روش مینی میکروگرافت و  نسبتا متراکم گرافت‌ها انجام شد.

مطالعه بیشتر: کاشت مو با روش FIT

هزینه کاشت مو به روش میکرو گرافت

هزینه کاشت مو در هر شهر و منطقه ای ممکن است متفاوت باشد. هزینه کاشت مو میکروگرافت بر اساس تعداد موهایی که باید کاشته شود تعیین می‌شود. تعداد موها بستگی به میزان ریزش موها و نیازهای شما دارد. کیفیت و شهرت کلینیکی که برای کاشت مو انتخاب می‌کنید نیز تأثیرگذار است. کلینیک‌های مطرح‌تر و با تجربه معمولاً هزینه بیشتری دارند. استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر در کاشت مو می‌تواند باعث افزایش هزینه‌ها شود. روش میکروگرافت، که شامل کاشت گروه‌های کوچک تا یک-چند مو است، ممکن است هزینه‌های بیشتری نسبت به روش‌های سنتی ترمیم مو داشته باشد. هزینه کاشت مو میکروگرافت ممکن است به عوامل مرتبط با مشکلات شما نیز وابسته باشد. برخی از موارد احتمالی عبارتند از:

 • سطح و نوع ریزش مو
 • زمانی که صرف می‌شود برای انجام عمل
 • نیاز به جلسات دسته‌بندی بعدی
 • داروها و محصولات پس از کاشت

پیشنهاد می‌شود برای آگاهی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت جراحی کاشت مو، مطلب جامع ما تحت عنوان “هزینه هر یک از روش های کاشت مو” را بخوانید.

هزینه کاشت مو به روش میکروگرافت

سوالات متداول جراحی میکروگرفت

برخی از مهمترین پرسش‌های کاربران مرکز تخصصی کاشت مو بیرانوند به شرح زیر است:

1. چگونه برای کاشت مو میکروگرافت آماده شویم؟

کاشت مو میکروگرافت نیازی به آماده سازی پیش از جراحی ندارد. مشاوره با متخصص قبل از عمل به پزشک کمک می‌کند تا وضعیت بیمار را تجزیه و تحلیل کرده و برای کاشت موی میکروگرافت برنامه ریزی لازم را انجام دهند. آنها ممکن است ماساژ پوست سر را قبل از عمل به شما توصیه کنند و همچنین مصرف انواع خاصی از داروها مانند مسدود کننده های بتا یا ضد التهاب را متوقف کنند.

2. آیا کاشت مو  به روش میکروگرافت درد دارد؟

این موضوع از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اکثر مردم هنگام تزریق بی حسی موضعی درد اندکی را تجربه می کنند، اگرچه جراح ممکن است قبل از آن ناحیه را منجمد کند تا درد را کاهش دهد. بنابراین در حالت کلی میتوان گفت این روش معمولاً دردناک نیست.

3. آیا کاشت مو به روش Micrograft نیاز به بستری دارد؟

این روش لزوماً نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. بدن باید میکروگرافت را به عنوان بافت خود بشناسد و نباید پیوند را رد کند. همچنین جای زخم روی سر معمولا خیلی کوچک است.

در روزهای اول پس از عمل باید از شامپو ضدعفونی کننده استفاده کرد و از سونا، ورزش و قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کرد. بیمار باید 10 روز پس از جراحی به منظور برداشتن بخیه ها به کلینیک مراجعه کند.

4. بهترین سن برای انجام میکروگرفت چند است؟

اکثر متخصصان جراحی کاشت مو را در سنین 30 تا 40 سالگی توصیه می کنند، زیرا معمولاً در این زمان بهترین نتایج حاصل می شود.

5. آیا کاشت مو به این روش دائمی است؟

زمانی که کاشت مو به درستی انجام شود، باید دائمی باشد. عموما درصد موفقیت این روش بین 90 تا 95 درصد است که نشان دهنده عملکرد بالا این روش است.

6. چرا پس از کاشت مو با میکروگرافت ابتدا موها ریزش می‌کند؟

پس از جراحی، با عادت کردن بدن به فولیکول های جدید مو، ریزش مو را تجربه خواهید کرد. این امر باعث ریزش موقت مو در هفته دوم تا هشتم پس از جراحی می شود، اما باید پس از سه ماه کاهش یابد. نتایج 8 تا 12 ماه پس از جراحی قابل مشاهده خواهد بود. فولیکول‌های مویی که کاشته می‌شوند قوی‌تر هستند. کاهش وزن در طول این بازه زمانی امری رایج است.

جمع بندی کاشت مو به روش میکروگرافت

روش کاشت مو میکروگرافت یک روش پیشرفته و موثر برای افزایش تعداد و ضخامت موها است. در این روش، موهای طبیعی یک به یک با استفاده از ابزارهای میکروسکوپی و ابزارهای کوچکی که به نام میکروگرافترها شناخته می‌شوند، در بخش‌های کمبود مو کاشته می‌شوند. این روش کاشت مو یک روش پیشرفته و موثر برای افزایش تعداد و ضخامت موها است. در این روش، موهای طبیعی یک به یک با استفاده از ابزارهای میکروسکوپی و ابزارهای کوچکی که به نام میکروگرافترها شناخته می‌شوند، در بخش‌های کمبود مو کاشته می‌شوند.

 

سایر منابع:

https://www.topdoctors.co.uk/medical-dictionary/micrograft-hair-transplant

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
جستجو
مشاوره
پیمایش به بالا